Wyspa Hvar

Sty 17, 17 Wyspa Hvar

Wyspa Hvar, sąsiadująca z wyspą Brac, jest najdłuższą i najbardziej słoneczną wyspą Chorwacji. Przez wielu uznawana jest także za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Administracyjnie należy do powiatu Split-Dalmacja. Od wyspy Brac oddziela ją Kanał Hvarski, od wyspy Vis Kanał Viski, od wyspy Korčula Kanał Korculski, a od półwyspu Peljesac – Kanał Neretwy.

Wschodni przylądek wyspy (Sućuraj) znajduje się w odległości zaledwie trzech mil morskich od stałego lądu (Drvenik na Riwierze Makarskiej). Po południowej stronie wyspy Hvar leżą Wyspy Pakleni. Najwyższym szczytem na Hvarze jest Sveti Nikola (628m n.p.m.), na północ od niego jest żyzny płaskowyż Velo Polje. Północne wybrzeże wyspy, z przestronną Zatoką Stari Grad, jest o wiele bardziej zróżnicowane niż południowe.
—–
REKLAMA
Poszukujesz doświadczonego fotografa, dzięki któremu będziesz miał zapewnione wspaniałe zdjęcia z uroczystości rodzinnych, oferującego profesjonalne sesje zdjęciowe i reportaże ślubne? Uznany fotograf Wrocław to rozwiązanie dla Ciebie.
—–
Hvar jest jedną z najpopularniejszych destynacji chorwackich. Miasto Hvar określane jest natomiast mianem St. Tropez Chorwacji. Niezaprzeczalnym atutem całej wyspy jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. I podobnie jak łatwo znaleźć komfortowe mieszkanie we Wrocławiu na wynajem w atrakcyjnej cenie, tak i na Hvar każdy znajdzie idealną kwaterę dla siebie. Proponowane są tu bardzo różnorodne miejsca noclegowe, zróżnicowane zarówno pod względem standardu, jak i ceny.

Główne miasta wyspy (wszystkie zlokalizowane na jej wybrzeżu) to Hvar, Stari Grad, Jelsa, Sucuraj i Vrboska. Inne znane miejscowości wybrzeża to: Milna, Sveta Nedilja, Ivan Dolac i Zavala. W głębi lądu znajdują się natomiast: Brusje, Grablje, Selca, Dol, Rudina, Vrbanj, Svirče, Vrisnik, Pitve, Humac, Poljica, Zastražišće, Gdinj, Bogomolje i Selca.

Wyspa Hvar słynie ze swego łagodnego klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się łagodnymi zimami, ciepłymi latami i wieloma godzinami słonecznymi (2718 godzin rocznie).

Wyspa rozwija się głównie w oparciu o turystykę, rybołówstwo, rolnictwo, uprawę winorośli i oliwek oraz uprawę rozmarynu i lawendy. Główne miejscowości łączy droga regionalna D-116 Hvar – Sućuraj. Regularne rejsy promowe są realizowane na trasach: Sucuraj – Drvenik, Stari Grad – Split, Stari Grad – Ankona (Włochy). Statki pływają na liniach: Hvar – Split i Jelsa – Bol (wyspa Brac) – Split.