Windsurfing na Brac

Lip 10, 13 Windsurfing na Brac

Bol, zlokalizowany na południowym brzegu wyspy Brac jest najbardziej znanym i najpiękniejszym miejscem windsurfingowym w Chorwacji. Jego popularność sięga daleko poza granice Chorwacji.
Główną atrakcją Bolu jest Zlatni Rat (Złoty Róg) wyśmienita plaża żwirowa, dla wielu osób stanowiąca najpiękniejszą plażę. Surferzy odkryli Bol na początku lat 70-tych XX wieku, i od tamtej pory stanowi ono ich ulubione miejsce.

Podczas miesięcy letnich na Bol przeważa wiatr mistral. Przed południem łagodne wieje wiatr południowy- levante, który idealnie nadaje się do uprawiania windsurfingu dla początkujących. Z tego też powodu w Bol niezwykle popularne są szkółki windsurfingowe, których jest tu naprawdę dużo. Południe to czas, kiedy zaczyna wiać od południowego zachodu mistral. Przychodzi powoli i spokojnie od strony kanału znajdującego się między wyspami Brac i Hvar, by po kilku godzinach stać się bardzo silnym, z którym poradzą sobie tylko zaawansowani surferzy. Jest to spektakularny widok, który zwykle gromadzi dużą liczbę widzów.

Ośrodki windsurfingowe w Bol oferują kursy zarówno dla początkujących, jak również zaawansowanych. Ceny za kursy dla początkujących kształtują się na poziomie około 100 EUR za 8 godzin i około 150 EUR za 12 godziny. Po 12 godzinach, można zrobić międzynarodową licencję windsurfingową (VDWS). Koszt za licencję około 25EUR, nie jest wliczony w cenę kursu. Kursy dla zaawansowanych kosztują ok. 85EUR za 5 godzin i 150EUR za 10 godzin.

A gdy wiatr w Bol nie jest korzystny zawsze można skorzystać z innych miejsc na wyspie Brac. Supetar jest także doskonałym miejscem, gdzie wieje południowy wiatr jugo, którego siła jest zwykle większa niż w Bol. Fale osiągają do 2,5 m, co stanowi rewelacyjne warunki dla wszystkich rodzajów skoków z deski. Miejscowość Povlja słynie z silnego północnego wiatru bora. Jest to jeden z najsilniejszych bora na Adriatyku, podczas którego fale osiągają do 4m wysokości.