Sutivan

Paź 21, 14 Sutivan

Sutivan lub Stivan, jak nazywają go miejscowi, znajduje się w północno- zachodniej części wyspy Brač. Architektura Sutivan sięga czasów Dioklecjana. Miejsce otrzymało swoją nazwę od małego kościoła św. Jana Chrzciciela, który został zbudowany na fundamentach wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI wieku. Renesansowe pałace, barokowe, letnie rezydencje i typowe dalmatyńskie kamienne domy sprawiają, że miejsce to jest niezwykle urokliwe. Sutivan jest znany ze swojej gościnności, jego liczne żwirowe plaże oferują spokój i ciszę, zapachy Morza Śródziemnego i jego krystalicznie czyste morze. Wiele oznakowanych szlaków znajdą zarówno piesi, jak i rowerzyści, dzięki którym mogą podziwiać widoki starożytnych gajów oliwnych i winnic. Co roku w lipcu odbywa się tu festiwal sportów ekstremalnych „Vanka regule”, i jest on już atrakcją znaną na świecie. Festiwal gwarantuje mnóstwo zabawy dla uczestników konkursu oraz obserwatorów. Inną atrakcją, tuż obok Sutivan, jest Park Przyrody Sutivan. Noclegi Chorwacja oferuje tu w bardzo atrakcyjnych cenach. Serdeczni miejscowi oferują swoim gościom luksusowe zakwaterowanie w licznych pokojach i apartamentach. Większe rodziny mogą znaleźć idealny letni dom, a ci bardziej wymagający mogą wybrać jedną z willi. Sercem tego przytulnego dalmatyńskiego miejsca jest otwarte dla przyjaciół.

Niedaleko od Sutivanu znajduje się zatoczka Livka z piękną, kamienistą plażą. Uprawne winnice i gaje oliwne, które rozprzestrzeniają się przez całą drogę do morza czynią to miejsce niezwykle przyjemnym i cichym. Jeśli szukasz miejsca do wypoczynku, z dala od miejskiego zgiełku, odwiedź zatoczkę Livka by cieszyć się spokojem i zapachami wyspy Brac. Do zatoczki można dostać się zarówno łodzią, jak i samochodem.

Zatoczka Stiniva znajduje się na zachodnim brzegu wyspy Brac, również w pobliżu Sutivan. Jeśli chcesz spędzić wakacje w cichej, łagodnej i małej zatoce na wyspie Brac, zdecyduj się właśnie na zatoczkę Stiniva. Podobną atmosferę oferuje także położona tuż koło Sutivan zatoka Stipanska -ciepłe słońca i krystalicznie czyste morze to podstawa udanego wypoczynku.