Sumartin

Lip 10, 13 Sumartin

Najmłodszą z miejscowości Brac jest Sumartin. Została założona 11 listopada 1646, gdy uchodźcy z wnętrza Dalmacji oraz Bośni i Hercegowiny przybyli tu, uciekając od wojen wenecko- tureckich. Wśród ludności Sumartinu nadal można wyłapać ich pochodzenie w ich dialekcie, który jest najbliższy do standardowego chorwackiego niż gdzie indziej na wyspie, a także w stroju ludowym i zwyczajach. Wieś jest również silniej związana z morzem niż pozostałe miejscowości- powodem tego był brak dla nich ziemi pod uprawę i hodowlę, dlatego też musieli nauczyć się być marynarzami i rybakami. Tradycja budowania drewnianych łodzi trwa tutaj do dziś.

Wśród osadników przybywających z kontynentu byli franciszkanie, którzy przybyli w 1645 roku. W 1747 brat zakonny i poeta Andrija Kacic Miosic zainicjował budowę nowego klasztoru, kiedy został wybrany na opata Sumartinu. Klasztor ma niezwykłą atmosferę, skromne ogrody i grządki warzywne. Posiada także ciekawe zbiory muzealne, które warto zobaczyć. Piękny, wysoki kościół św. Marcina, który stoi dzisiaj obok klasztoru został zbudowany w latach 1911 – 1913 na miejscu starszej świątyni. Tablica pamiątkowa na kościele informuje, iż w 1944 roku klasztor został przejęty przez niemieckie wojska i utworzono tu szpital. Mnisi zostali zmuszeni do opuszczenia. Dzwonnica kościoła została zniszczona w podczas dużego bombardowania miasta i przebudowana w 1955 roku.

Chorwacja ceny ma bardzo przystępne, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, a że Sumartin posiada bezpośrednie połączenie z lądem, dzięki regularne odbywającym się przeprawom promowym do Makarskiej może stanowić tanią i ciekawie położoną bazę noclegową. Z jego swobodną atmosferą, czystym morzem i połyskującymi zatoczkami, stanowi idealne miejsce na wakacje dla osób, które preferują autentyczną atmosferę wioski do tętniącego życiem kurortu.