Nurkowanie na Brac

Lip 10, 13 Nurkowanie na Brac

Nurkowaniu na Brac sprzyja śródziemnomorski klimat. Wyspa ma długie, gorące i suche lata ze średnią temperaturą 25°C i łagodne, krótkie zimy ze średnią temperaturą 10°C. Ponieważ temperatury letnie utrzymują się aż do końca września, wyspa jest idealnym miejscem dla tych, którzy lubią sporty wodne.

Na wyspie Brac można znaleźć wiele ciekawych miejsc do nurkowania. Jednym z najpiękniejszych jest Jaskinia Lucice. Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy, bliżej Milny niż Bol w zatoce o tej samej nazwie. Jest to największa zatoka w tym rejonie, która ma pięć mniejszych odnóg. Przy wyjściu zatok, tylko 5m od brzegu i na głębokości 3m, znajduje się wejście do podwodnej jaskini.Nurkowanie jest możliwe w całej jaskini pod światłem dziennym, z wyjątkiem tunelu, gdzie wymagane jest oświetlenie sztuczne.

Jaskinia posiada dwa oddzielne wejścia, jedno na trzy i drugie na dwa metry szerokie. Dwaj nurkowie mogą przez nie przejść bez problemu. Pod wejściem znajduje się pionowa ściana. Jaskinia posiada dwie komory ze stalagmitami, a blisko wejścia znajduje się syfon posiadający komorę ze świeżym powietrzem. Wejście do jaskini jest zawsze dobrze widoczne z wnętrza. W jaskini można podziwiać bogate życie morskie. Najlepiej jest zarezerwować zorganizowaną wycieczkę lub z lokalnym przewodnikiem. Nurkowanie jaskiniowe wymaga sporego doświadczenia, więc jeśli takowego nie mamy, to lepiej nie schodzić do niższych tuneli jaskini.
Maksymalna głębokość jaskini to 45m, widoczność 10-30m, a co najważniejsze- można w niej nurkować przez cały rok.