Milna

Lip 10, 13 Milna

Ciche, romantyczna Milna była kiedyś centrum przemysłu na Brac, a dziś jest to spokojny ośrodek wypoczynkowy i przystań. Przybrzeżna osada została założona przez mieszkańców znajdującej się wewnątrz lądu Nereziscy, którzy szukali tutaj przyjemniejszych warunków, zwłaszcza pogodowych, do życia. Ze względu na fakt, iż miejscowość leży w osłoniętym miejscu, nie docierają tu ostre i silne wiatry, i prawie nigdy nie spada tu śnieg. Milna leży w zatoce, która posiada dwie odnogi.

Miasto rozwinęło się w XVI wieku wokół fortu i kościoła Najświętszej Marii Panny, obydwa zbudowane przez zamożna rodzinę Cerinic z Nerezisca. Fort to kwadratowy budynek z kolumnadą często nazywany przez miejscowych jako „Angliscina” czyli zamek angielski, mimo że nie ma on takich korzeni. Kościół został zbudowany w stylu barokowym.

Milna była w XIX wiekuważnym ośrodkiem przemysłu stoczniowego na Adriatyku, głównie wykonując solidne drewniane bracery – typowe łódzie Dalmacji pochodzące z Brac. Jednak przemysł ten zmarł z nadejściem parowców. Miasto stanowiło niegdyś przystanek linii parowców w drodze z Wenecji do Splitu. Została połączona z lądem promem po 1980 roku. Stare fabryki przetwórstwa ryb są nadal wykorzystywane do produkcji kilku pysznych, lokalnych specjałów. Wspaniałe budynki położone wzdłuż nabrzeża to niegdysiejsze domy armatorów i kapitanów. W kierunku północnym, końcu portu jest wyremontowany domek z kamienia, niegdysiejszy lokal handlowy mnichów z pustelni Blaca, który był ich oknem na świat.

Mimo że swój złoty wiek Milna ma już za sobą, marina i rozwijający się przemysł turystyczny, ściąga tu co roku wielu odwiedzających. Brac jest tak blisko stałego lądu, że wielu mieszkańców Splitu ma tu swój drugi dom, w miejscach właśnie takich jak Milna.

Będąc w Milnie warto zwrócić uwagę na piękną fontannę położona naprzeciwko szkoły, będącą dziełem słynnego rzeźbiarza brackiego, Ivana Rendica. Pomnik na nabrzeżu poświęcony jest poecie Tino Ujevicowi (1891-1955), którego matka pochodziła z Milny. Ujevic, to jeden z największych chorwackich poetów wszechczasów, także tłumacz i eseista.

Milna posiada 5 km nadbrzeżny deptak, który prowadzi do wielu uroczych plaż i zatoczek. Na południe od miasta znajduje się zatoczka o nazwie Osibova, uznana przez mieszkańców za najczystsze miejsce do kąpieli na całej wyspie. Jest tam również kaplica, a także stare ruiny.

W przedniej części zatoki Milna leży wysepka Mrduja. Otacza ją wiele legend. Wykorzystywano ją niegdyś do obsługi statków, by bezpiecznie przeprowadzać statki przez wąski kanał między Brac i Solta do miejsca ich przeznaczenia, którym był port w Splicie. W 1806 r. mieszkańcy Milny wzniecili na niej pożary by pomóc Rosjanom w walce z flotą Napoleona. Po zwycięstwie, Rosjanie ustanowili bazę w Milnie, która przez rok cieszyła się statusem stolicy wyspy Brac.

Jeżeli szukasz kwater w Milna klikaj tu.