Makarska

Sty 17, 17 Makarska

Niedaleko wyspy Brac znajduje się Makarska. Wyspa połączona jest z Makarską linią promową, która dociera na wyspę w miejscowości Sumartin. Makarska jest jednym z popularniejszych miejsc turystycznych chorwackiego wybrzeża. Na jej atrakcyjność wpływają panujące tu warunki naturalne, przyrodnicze oraz cechy klimatu, a także bardzo różnorodna oferta turystyczna. Makarska to także centrum regionu znanego jako Riwiera Makarska.

Miejscowość położona jest u stóp góry Biokovo. Znana ze swej typowo śródziemnomorskiej atmosfery, łączy styl starego miasta z nowoczesnym kurortem, który oferuje liczne hotele, restauracje, sklepy i wiele innych udogodnień. I podobnie jak apartamenty Hiszpania licznie oferuje w kwaterach prywatnych, tak i Makarska może poszczycić ogromną ilością bardzo zróżnicowanych kwater. Natomiast regionalnych kulinarnych specjałów, można skosztować w takich restauracjach jak „Veliki Mornar”, „Porat”, „Bonaca”, „Maslina”, „Mornar” i „Adria”.

Historia Makarskiej sięga pierwszej połowy IV wieku, kiedy to jej pierwszymi mieszkańcami byli Ilirowie. W oficjalnych dokumentach Parlamentu Salony z roku 533, wymienione jest miasto Mucurum, gdzie utworzono diecezję. Miasto przeszło bardzo długą i burzliwą historię, opierając się wielu najeźdźcom. Jego dzieje jednak uczyniły z niego jedno z najpiękniejszych miejsc na Adriatyku, zachwycajęce ogromem zabytków i muzeów. Warto odwiedzić klasztor franciszkanów (wspaniałe zbiory dzieł, biblioteka, wyjątkowe Muzeum Muszli i „Instytu Gór i Morza”), kościoły św Marka, św. Piotra i św. Filipa, czy Muzeum Miejskie. Atrakcje Makarskiej są warte uwagi nawet, jeśli wypoczywamy nieco dalej. Wynajem aut Chorwacja, podobnie jak wynajem samochodów Włochy oferuje na każdym lotnisku i w każdym większym mieście, więc nie powinno być problemu z wygodnym dotarciem do tego miasta.

Długie kilometry plaż są dobrze znane ze swojego czystego piasku, ciszy sosnowego lasu i czystego morze. Na jednej z nich znajduje się „Buba”, bar, który jest ulubionym miejscem dla amatorów dobrej zabawy i imprez, gdzie zawsze panuje pozytywna atmosfera i można spotkać tu dużo młodych ludzi. Młodsze pokolenia poszukujące rozrywki odnajdą ją między innymi w takich barach i klubach, jak „Art Caffe”, „Deep”, „Marineta”, „West”, „Petar Pan”, „Escape” i inne. Dla miłośników spokojniejszych klimatów i nieco poważniejszej kultury organizowany jest festiwal „Makarska Kultural Summer”, podczas którego odbywają się popularne koncerty muzyki klasycznej, dalmatyńskie koncerty chóralne, wystawy w galeriach i muzeach, odczyty poezji, występy folklorystyczne, wieczory rybackie, letni karnawał i wieczory Kalelarga.

Również miłośnicy aktywnego wypoczynku na pewno nie będą mogli narzekać na brak zajęć. Makarska to miejsce wręcz wymarzone do spędzenia aktywnych wakacji. Czekają tu boiska do gry w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, badmintona, tenisa, piłki ręcznej. Można zagrać w kręgle,pójść do siłowni lub spróbować swych sił w sportach wodnych, takich jak windsurfing, nurkowanie, narty wodne, wędkarstwo i surfing.