Klasztor dominikanow w Bol

Lip 10, 13 Klasztor dominikanow w Bol

Klasztor dominikanów w Bol został zbudowany na półwyspie Glavica w XV wieku na terenie biskupiego pałacu (Biskupija), który wzmiankowany był już w 1184. Na Glavica, istnieje wiele ruin, które prezentują architekturę wczesnego chrześcijaństwa, będącej substratem wczesnej architektury średniowiecznej (kościół św. Jana i św. Teodora)).

Największą uwagę w cennej galerii klasztornej przykuwa rysowany przez Tintoretta obraz ołtarzowy Madonny z Dzieciątkiem i świętymi, jak również malarstwo barokowe chorwackiego malarza Tripo Kokolja, które znajduje się na suficie pod chórem. Boczne ołtarze w klasztornym kościele Matki Bożej Miłosierdzia, są jednymi z najpiękniejszych na wyspie, zwłaszcza ołtarz Matki Bożej Różańcowej.

W klasztorze istnieje również Muzeum, które zawiera kolekcję prehistorycznych przedmiotów odkrytych w jaskini Kopacina, zbiory numizmatyczne z różnych okresów historii wyspy, artefakty greckie i rzymskie odzyskane z dna morskiego, piękne, starożytne rzeźby, zbiór szat liturgicznych i archiwów zawierających inkunabuły, inne teksty liturgiczne w tym zapisane w głagolicy i dekrety z XV wieku. Jest tam również zbiór zabytków kamiennych i obrazów.
Klasztor może także poszczycić się przepięknym i ciekawym ogrodem. Jest to miejsce, które warto odwiedzić!