Dol

Paź 21, 14 Dol

Podczas pobytu na Wyspie Brac warto znaleźć trochę czasu, aby odwiedzić małą i przytulną wioskę Dol. Zamieszkuje ją obecne około 200 osób. Dol znajduje się w bujnej, naturalnej zatoce w północnej części wyspy.

Dol to skansen oferujący ciekawe i rzadkie eksponaty, których nie zobaczy się nigdzie indziej na świecie.

W tej malowniczej miejscowości, która zachowała wiejską atmosferę, a jej otoczenie zachowano zgodnie z naturą. Widoczna jest tu stara, chorwacka, ludowa architektura nadająca atmosfery starej malowniczej miejscowości, kamienne domy, które wspinają się wysoko w konfiguracji szeregowej, odnowione budynki i infrastruktura. Wszystko w naturalny sposób uzupełnia się nawzajem. Każdy może cieszyć się odpoczynkiem w tym śródziemnomorskim krajobrazem i poczuć atmosferę chorwackiej wioski.
—–

Szukasz interesującego zakwaterowania w Bułgarii? Kliknij tutaj i przejrzyj nasze oferty kwater prywatnych.

Jednym ze sposobów na zwiedzanie najciekawszych miejsc podczas wakacji jest wynajem auta. Na naszej stronie globalrental.pl znajdziesz najbardziej odpowiednie auto dla siebie.

—–
Zamek Gospodnetic czy też twierdza, jest chroniony przez jego mieszkańców jako jeden z cennych oryginalnych fortyfikacji Brac ze względu na jego dziedzictwo i ducha. Zamek Gospodnetic dominuje w panoramie miejscowości z powodu czerwonawego koloru ścian, kontrastujących do znanych, staromodnych, zielonych okiennic. Jego stylistyczne cechy wskazują na okres XVI- XIX wiek, a jego celem była obrona przed najazdem Turków, którzy w tym czasie byli niebezpiecznie blisko miejscowości Klis i Makarskiej. Ten wspaniały budynek szczyci się fascynującym, ponad stuletnim wnętrzem, imponującymi salonami i jadalniami, sennymi ogrodami i starymi bibliotekami.

Na stokach posiadłości Gospodnetic można podziwiać dobrze zachowane pierwsze kamienne ule z XVI wieku, które są prawdziwą rzadkością archeologiczną w prawie całym basenie Morza Śródziemnego. Zostały one oczywiście znalezione przez archeologów, ale ule są wykonane z kamiennych płyt, ułożone lub wmurowane w ściany specjalną techniką. Ich wyjątkowość wynika z konstrukcji inżynierskich, ze względu na które są unikalne i wartościowe, i nie można ich znaleźć w żadnym innym kraju śródziemnomorskim.

Jest tu również kościół św. Piotra z XIV wieku, posiadający najstarsze dzwony na wyspie, a także kościół św. Michała z XI wieku.

Z specjałów gastronomicznych warto skusić się na półmisek Vitalac (jagnięcina) i ciasto Hrapoćuša. Można ich skosztować w Toni Tavern w Dol.