Baska Voda

Sty 17, 17 Baska Voda

Kolejną atrakcyjną miejscowością w okolicach wyspy Brac jest Baska Voda położona na Riwierze Makarskiej u podnóża górskiego pasma Biokovo. Znana jest wśród turystów dzięki piaszczystym plażom, które otaczają gęste lasy sosnowe. Odkryte tu znaleziska archeologiczne pozwoliły ustalić, iż obszar miejscowości był zamieszkany już 4000 lat p.n.e.
Głównym czynnikiem przyciągającym tu ludzi była i jest obecność źródeł wody pitnej. Mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem, rybołówstwem i żeglarstwem. I podobnie jak noclegi Czarnogóra oferuje turystom wzdłuż całego swego wybrzeża w atrakcyjnych cenach, tak i Chorwacja, również w Baska Voda proponuje komfortowe zakwaterowanie w bardzo przystępnych cenach.

Najsłynniejsze zabytki miejscowości to między innymi późnobarokowy kościół św. Lovre (budynek z 1750 roku został postawiony na fundamencie wcześniejszego budynku), kościół św. Nikoli (zbudowany w 1889 roku w stylu neoromantycznym, posiada wartościowe witraże wykonane przez Josipa Botteri Dini oraz stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Josipa Bifela), kościół św. Rocha (sięga XV wieku, zbudowany w stylu gotyckim), Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (datowany na 1636, zbudowany w stylu późnego baroku), Kościół Wszystkich Świętych (z 1999 roku), posąg św. Mikołaja oraz wiele innych. Warte odwiedzenia jest Muzeum Archeologiczne, dzięki któremu można poznać burzliwe dzieje tego regionu oraz Muzeum Malakologiczne i Galeria MGD.

Również miłośnicy aktywnego wypoczynku, a nawet amatorzy ekstremalnych sportów będą zadowoleni z tego, co Baska Voda przygotowała dla turystów (na aktywny wypoczynek nastawiają się także nadmorskie kurorty Hiszpanii, które oferują również atrakcyjne apartamenty na sprzedaż zagranicznym inwestorom – tutaj można znaleźć tego typu oferty). Są tu boiska do piłki nożnej, tenisa, piłki ręcznej, koszykówki, można zagrać w kręgle, siatkówkę plażową, spróbować swych sił w parasailingu, paralotniarstwie, wspinaczce, windsurfingu, nurkowaniu i jeździe na nartach wodnych, wybrać się na rowery górskie, czy piesze wędrówki. W okresie letnim organizowane są także liczne wydarzenia kulturalne, festyny, wieczory folklorystyczne i mnóstwo koncertów. W jednym z wielu klubów nocnych można bawić się do wczesnych godzin porannych. Warto zaznaczyć, że spora ich część znajduje się na plaży.